Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Stanisław Alfons Miecznikowski

Zdjęcie powstańca styczniowego Stanisław Alfons Miecznikowski
Urodzony 26.2.1842 Warszawa, par. Nawiedzenia NMP. Syn. Aleksandra Ludwika, urzędnika przy Urzędzie Municypalnym miasta Warszawy i Ludwiki Józefiny Paschalis-Jakubowicz - córki właściciela wsi: Lipków, par. Babice - po której własność przejęli Miecznikowscy. W Lipkowie Paschalis-Jakubowscy (szlachta ormiańska, herbu Jakubowicz) posiadała pod koniec XVIII wieku słynną manufakturę pasów słuckich.

Miał przynajmniej 5 rodzeństwa: Ludwika Aleksandra, Aleksandra Michała, Kazimierza Jana, Mieczysława Franciszka i Wandę Aleksandrę Ludwikę.

Stanisław Alfons był powstańcem i działał w organizacji. We dworze w Lipkowie jego ojciec dawał mieszkanie naczelnikowi powstańczemu Kazimierzowi Januszyńskiemu "Liworowi". W Wyrokach audytoriatu zapisana jest historia o drobnym rabunku uczynionym przez nieznanego z nazwiska Władysława, którego Januszyński zakwaterował ze sobą, a który zrabował kilka przedmiotów z Lipkowa. Złapany przez powstańców został w końcu skazany na powieszenie, czemu (jak stoi w opisie sprawy) gorąco miał się sprzeciwiać Miecznikowski, wiedząc że sprawa jest błaha. W rzeczywistości powieszony był najprawd. szpiegiem rosyjskim. Stanisław za udział tym czynie został zesłany na Sybir na 12 lat. Po powrocie dwukrotnie żonaty. Druga żona (1891) Helena Maria Fryben, zmarła w 1945 pochowana w: Staszów
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
GP
Uwagi
Akty metrykalne parafii Warszawskich i par. Babice
Nagrobek rodziny Fryben w: Staszów
Caderbaum Henryk, Powstanie styczniowe: wyroki Audytoryatu Polowego z lat 1863, 1864, 1865 i 1866
Włodarczyk Jarosław, Oddział "Dzieci Warszawy", w: Listy do Sąsiada, 2015 grudzień
Genealogia rodziny Miecznikowskich
METRYCZKA REKORDU
Id
69347
Imię
Stanisław Alfons
Nazwisko
Miecznikowski
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe